| Рама | Calavera 27.Five 6061 T6 oversized aluminum w/ semi-integrated headtube |
| Вилка | SR Suntour XCT 27.5", 100mm travel w/ hydraulic lock out |
| Шатуны | SR Suntour XCC 202, 42/32/22 |
| Педали | Nylon ATB |
| Цепь | Shimano HG50 |
| Каретка | Sealed cartridge |
| Передние манетки | Shimano Altus |
| Задние манетки | Shimano Altus |
| Переключатель | Shimano Altus, 8 speed |
| Freewheel/ Cassette |
Shimano HG-200, 8 speed cassette, 12-32 |
| Покрышки | H-5120, 27.5 x 2.1" |
| Обода | Weinmann XM-25 28h rims, Pivit alloy disc cassette hubs, stainless steel spokes |
| Тормоза | Tektro Auriga hydraulic disc brakes w/ 160 front rotor, |
| 160mm rear rotor | |
| Грипсы | WTB Trail II |
| Руль | Pivit riser bar, 25mm rise, 680mm width, 31.8mm clamp |
| Вынос | Pivit forged alloy, 10 degree rise |
| Рулевая | FSA # 10 semi-integrated |
| Седло | Haro Sport |
| Подседельный штырь | Pivit alloy micro adjust, 31.6 x 400mm |
| Подседельный зажим | Pivit alloy 34.9 quick release |